SENSOR – Automatyka dla Hotelu

jeden system, wiele funkcji, dużo oszczędności

Automatykę budynku hotelowego można zaprojektować na wiele sposobów i na różnorakim sprzęcie. Niezależnie od przyjętego rozwiązania powinna ona uwzględniać specyfikę obiektu i wymagania korzystających z niej użytkowników. W żadnym wypadku nie powinna być celem samym w sobie, z mnóstwem „wodotrysków” i atrakcyjnych dodatków przysłaniających podstawową funkcjonalność. Korzystanie z niej powinno być dla gościa intuicyjne, a od personelu niewymagające specjalistycznego przygotowania. Takim właśnie rozwiązaniem jest SENSOR  produkt skierowany do obiektów turystycznych takich jak hotele, pensjonaty, apartamenty na wynajem itp.
 

Sukces w branży hotelowej zależy od wielu czynników. To nie tylko położenie i wygląd czy architektura samego hotelu oraz zakres oferowanych usług, udogodnień bądź atrakcji, ale przede wszystkim standard, w jakim są one realizowane. Nawet najlepsza załoga potrzebuje wsparcia ze strony techniki, aby zapewnić najwyższy standard obsługi gości hotelowych. To ona odpowiada za bieżącą kontrolę i zarządzanie wszystkimi istotnymi czynnikami (np. temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach, oświetleniem, dostępem do pokoi czy parkingu) i dostarczaniem na bieżąco niezbędnych informacji związanych z efektywnym administrowaniem hotelem do odpowiednich osób. 

W połączeniu z programem hotelowym system SENSOR tworzy całościowy zespół rozwiązań skutecznie wspomagających zarządzanie obiektem. Podstawą tych rozwiązań jest zarówno niezawodnie działający sprzęt, odpowiadający za pomiary, zbieranie danych i sterowanie dołączonymi urządzeniami, jak i oprogramowanie, dzięki któremu są one gromadzone, przetwarzane zgodnie z przyjętymi algorytmami oraz wizualizowane na potrzeby personelu nadzorującego ich pracę.

Niezawodne rozwiązania dzięki wieloletniej współpracy z firma Roger

System Automatyki Dla Hotelu opiera się na sprzęcie uznanej na rynku światowym, polskiej firmy ROGER, specjalizującej się w projektowaniu i produkcji elektronicznych systemów zabezpieczeń oraz autorskim oprogramowaniu firmy SENSOR-ONLINE.

Dzięki wieloletniej współpracy obu firm, system jest cały czas rozwijany i uzupełniany o nowe, pożądane przez użytkowników funkcjonalności, zarówno w zakresie możliwości kontrolerów, jak i oprogramowania zarządzającego.

Kontroler HRC 102/402

Autonomiczne „serce” każdego pokoju i przejścia. Posiada wbudowaną w oprogramowanie sprzętowe logikę dzięki której, na etapie konfiguracji, można stworzyć rozbudowane algorytmy działania. Przy projektowaniu świadomie z rezygnowano z kontrolera wieloprzejściowego, którego uszkodzenie oznaczałoby konieczność wyłączenia kilku pokoi – co dla hotelu jest kosztem nieakceptowalnym. Dlatego w tym wypadku jeden kontroler odpowiada za jedno przejście/pokój, a cała logika działania zawarta jest w jego oprogramowaniu wewnętrznym (tzw. firmware). Takie rozwiązanie ma wszystkie korzyści wynikające z posiadania systemu on-line, a jednocześnie zapewnia duże bezpieczeństwo w przypadku awarii sprzętu, sieci czy też jednostki zarządzającej.

Kontroler „mały” i „duży” to funkcjonalnie takie same urządzenia – różnią je jedynie liczba wejść i wyjść i wynikająca z tego wielkość obudowy.

Kontrola temperatury – panel sterowania, czujnik temperatury, kieszeń na kartę

Kontrola i sterowanie temperaturą to jedna z najważniejszych funkcjonalności systemu SENSOR. W zależności od statusu zajętości pokoju utrzymywana jest odpowiednia temperatura pomieszczeń  minimalizując koszty związane z niepotrzebnym grzaniem/chłodzeniem nie zamieszkałych pokoi.

Kontroli i sterowaniu może podlegać praktycznie każde rozwiązanie: grzejniki naścienne, ogrzewanie podłogowe, klimakonwektory a poprzez bramki ModBus klimatyzatory VRF i VRV.

W większości przypadków jako element nadzorujący używany jest panel AC z wbudowanym wyświetlaczem, czujnikiem temperatury i dotykowymi klawiszami sterującymi. W miejscach w których nie jest pożądane aby użytkownik mógł samodzielnie ustawiać temperaturę zastosowanie znajdują czujniki TS lub czujnik wbudowany w kieszeń na kartę (regulacja odbywa się wówczas z poziomu aplikacji zarządzającej)

Kontrola dostępu

Niezawodna kontrola dostępu to znak rozpoznawczy firmy ROGER. W wersji hotelowej dostępne są cztery diody funkcyjne mogące sygnalizować stan zameldowania, obecność gościa, załączenie funkcji „Nie przeszkadzać” i wiele, wiele innych.

Poza pokojami kontrola dostępu jest bardzo często stosowana na wejściach z zewnątrz, bramach wjazdowych, szlabanach, pomieszczeniach technicznych. Praca w trybie biurowym pozwala natomiast na stałe otwarcie przejść w części administracyjnej czy też salach konferencyjnych. Dodatkowa funkcjonalność związana z harmonogramami pozwala wyłączać z dostępu wybrane przestrzenie w określonych porach dnia (SPA, wejście główne, basen itp.)

Kieszeń na kartę – nie tylko do załączania zasilania

Kieszeń w systemie SENSOR nie jest tylko zwykłym włącznikiem zasilania. To tak naprawdę inteligentny czytnik. „Inteligencja” w tym przypadku oznacza, że urządzenie rozpoznaje kartę i wie jakie funkcjonalności dla każdej z nich ma uruchomić. Zasilanie pokoju załączy się tylko dla karty ważnej, instalacja przyzywowa będzie działać dla okreśonych osób, a personel i goście będą mogli w różny sposób korzystać z przycisków panelu funkcyjnego.

Dla dużych obiektów dodatkową korzyścią może być udostępnienie minibaru po włożeniu karty z odpowiednio ustawionymi opcjami.

Panel klawiszy funkcyjnych

W wersji podstawowej zastępuje standardowe zawieszki na klamkę „Nie przeszkadzać” i „Proszę posprzątać pokój”. Rozbudowany o dodatkowe klawisze pozwala na wezwanie pomocy do bagażu lub obsługi kelnerskiej.

Po włożeniu karty pracownika do kieszeni funkcjonalność klawiszy może ulec zmianie. M.in. można zdalnie zgłosić posprzątanie pokoju lub wystąpienie usterki.

Często wykorzystywaną funkcją jest możliwość sterowania oświetleniem.

Instalacja przyzywowa, system alarmowania.

W większości obiektów instalacja niezbędna, zwykle kupowana jako oddzielny system. W przypadku automatyki SENSOR jest to jedynie kolejna rozbudowa funkcjonalności  w oparciu o istniejącą infrastrukturę kablową, w ramach tej samej aplikacji.

Przyciski przyzywowe/przywoławcze najczęściej spotykamy w pokojach lub toaletach przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością. Występują zwykle pod postacią przycisków dzwonkowych lub pociągowych (np. przy prysznicach).

Ale miejsc gdzie alarmowanie jest niezwykle przydatne jest o wiele więcej. Możemy podłączyć czujniki zalania, freonu, czadu, dymu itp. A reakcją na ich zadziałanie może być np. zamknięcie zaworów z wodą czy gazem.

Czytelna wizualizacja oraz serwer powiadomień powodują, że dany alert trafia niemal natychmiast do wybranych osób na ekrany wskazanych komputerów.

Interfejs do programu hotelowego

Udostępnione API pozwala na integrację z dowolnym oprogramowaniem hotelowym. Po otrzymaniu danych z systemu PMS system SENSOR przestawia stan pokoi/pomieszczeń na żądaną konfigurację. W podstawowej wersji jest to wydanie kart dostępu dla Gościa i przestawienia sterowania temperaturą w tryb pracy komfortowej.

Ale nic nie stoi na przeszkodzie aby system hotelowy wydał polecenie wcześniejszego nagrzania lub schłodzenia pokoju. Alerty i powiadomienia mogą być również wysyłane w drugą stronę – od systemu automatyki do recepcji. W ten sposób mogą być sygnalizowane potrzeby gościa, uruchomienie instalacji przyzywowej, zgłoszenie posprzątania pokoju czy usterki.

SIEDZIBA BIURA

01-100 Warszawa,

ul. Człuchowska 66, wejście A

tel.: +48 606 511 330

mail: biuro@sensor-online.pl

SENSOR-ONLINE SP. Z O.O.

02-495 Warszawa, ul. Szczęsna 26

NIP: 5223202594, REGON:388947144

 

SPRAWDŹ NASZE MOŻLIWOŚCI

i zobacz ile możesz zaoszczędzić…